Çocukla yapılan uzun yolculuklar için önemli tüyolar

YOLCULUĞUNUZU GECE YAPIN
Uzun bir yolculuğa çıkmayı planlamışsanız gündüz dinlenip aracınızı gece kullanmanız doğru bir yöntem olacaktır. Çocuklar uzun süre sabit bir şekilde arabada oturmaktan hoşlanmayacağından sürekli huzursuzlanacaktır. Geceleri en sakin oldukları zamanda yol almak iyi bir çözüm olarak tercih edilmektedir.
Elbette gece araç kullanmak konusunda yeterince yetkin değilseniz, sabaha karşı 3-4 gibi yola çıkmak iyi bir seçenek olarak aklınızda olsun.

YOL OYUNLARI
Arabada uzun saatler seyahat ederken çocukları meşgul edecek birkaç oyun bulmaya çalışın. Araba hareket halinde olacağı için Ailecek oynayabileceğiniz sözlü oyunlar seyahatinize eğlence katabilir.
Bu durumun çocukların kelime haznesine katkısı yadsınamaz.

KISITLI TEKNOLOJİ
Çocuğunuzu oyalamak için tablet veya telefona yönelmemeyi çalışın. Bu seyahati aile içi iletişiminizi geliştirmek için kullanın. Bol bol sohbet edin ve teknolojiyi bir süreliğine uzak tutun.
Ona hayallerini anlattırırken, bir bulut size eşlik edebilir.
Çevrenizde gördüğünüz hayvanların seslerini taklit etmek, yaşamlarını konuşmak hem size hem çocuklara çok iyi gelecektir.

HAREKET ZAMANI
Arabada uzun süre hareketsiz oturmak herkes için elbette zordur ama çocuklar için neredeyse imkansız bir durum.
Ulaşacağınız noktaya ne kadar çabuk varmak isteseniz de arada küçük molalar vererek hareket etmelerine müsaade edin.
Bu molalar sırasında oyun parkları olan yerleri tercih etmeniz iyi olur.
Ormanlık bir bölgede kuş seslerini ayırt etmek güzel bir çaba olacaktır.

SAĞLIKLI YİYECEKLER STOKLAYIN
Arabada çocuğunuz ile yolculuk ederken mutlaka birkaç atıştırmalık bulundurmaya gayret edin.
Bunu yaparken mümkün olduğunca meyve tercih etmenizi öneririz.

TOPLANMA STRATEJİSİ
Kendi aracınızla seyahat edeceğiniz için elbette bagaj tamamen size ait ama çocuklar işin içine girdiğinde yanınıza alacağınız çok fazla eşya olabilir.
Bu nedenle yolculuk esnasında gerçekten gerekli olan eşyaları önceden listeleyin. Hatta siz kontrol etseniz bile bu listeleri çocuklarınızın kendilerinin yapmasını sağlayın. Listeye uygun olarak eşyalarını toplamasını takip edin.

ACİL DURUMLARA HAZIR OLUN
Çocuklar söz konusu olduğunda bazı acil durumlar doğabilir. Ekstra su, yiyecek veya kıyafet gibi şeyleri mutlaka bulundurun. Tuvalet ihtiyacı için tüm tedbirleri aldığınıza emin olun. Bizden tavsiye tuvalet ihtiyacı olmasa bile en fazla iki saatte bir tuvalet için durduğunuzu belirterek mola vermeniz yolculuk konforunuza çok şey katacaktır.

Keyifli yolculuklar.
Gittiğiniz yerden bizi etiketleyerek paylaşım yapmayı unutmayın.